הצעה למשכנתא – כיצד לבחור?

הצעה למשכנתא

מי שמעוניין לרכוש דירה, יצטרך לגייס כ-25% מסכום הנכס, היות והחוק החדש של בנק ישראל אינו מאפשר מימון גבוה יותר של הנכס.

ניתן לגייס את הכסף לדירה באמצעות מתנות שקיבלתם מהחתונה, בני משפחה וחברים או שאולי כבר חסכתם סכום יפה למימון הנכס. יש להגביל את עצמכם לסכום הנכס, על פי הסכום העצמי שיש ברשותכם, למשל אם יש ברשותכם סכום של 250,000 ש"ח, יש לרכוש נכס שלא יעלה על מיליון שקלים. הבנק יממן לכם 750,000ש"ח במקרה זה. יש להגיע לבנק בו תבקשו את המשכנתא שבה תוכלו אף לקבל הצעה למשכנתא, אשר תתאים לכם מבחינת הריביות, ההחזר וכדומה. יש לדאוג לכך, כי ההחזר של המשכנתא, לא יעלה על שליש מהכנסתכם. יש להגיש את דוחות ההכנסות של שני בני הזוג לבנק וכך לקבל את האפשרות למשכנתא שתהיה נוחה. יש לחשב את ביטוח המשכנתא בסכום הכולל של ההחזר.

העלייה בהחזר החודשי של המשכנתא

יש לקחת בחשבון, כי ריביות, עולות בכל תקופה מסוימת, כך שיש לברר על הריביות באמצעות מחשבון המשכנתא. האישור העקרוני למשכנתא, יהיה האישור הראשון שלאחריו תצטרכו להמציא מסמכים נוספים. הבנק יחייב אתכם להציג דו"ח שמאי לגבי הנכס כך שיראה את ערכו הריאלי. יש לבנות תמהיל הלוואה שיתאים לכם על פי נתוני ההכנסה, הריביות והחזר התשלומים בכל חודש.

יועצי משכנתאות בלתי תלויים – הוצאה כדאית!

רבים משכילים לעשות וניגשים ליועצי משכנתאות בלתי תלויים, אשר יוכלו לבצע עבורכם תמהיל משכנתא שיתאים במיוחד לכל מבקש. יועצים אלה, אינם תלויים בבנקים ואין להם אינטרסים כלכליים כמו בבנקים השונים המציעים משכנתאות. היועץ, יש לו קשרים רבים בכל הבנקים ולאחר סקר, יוכל להציע לכם את הבנק הטוב ביותר, אשר יציע את הריבית הנמוכה והמשתלמת, היות ומדובר בשנים רבות של הלוואה שיש וכדאי לעמוד בה. הסכום שתשלמו ליועץ המשכנתאות, יהיה כדאי ולא רב, כך שתהיה לכם האפשרות והביטחון המלא לסמוך עליו, היות ויועצי משכנתאות מתמחים עם מיקוח מול הבנקים שמעוניינים כי אנשים ייטלו מהם הלוואות למשכנתא. פנייה זו ליועץ המשכנתאות, תפתור אתכם מריצות רבות ואבדן של ימי עבודה.

אל תתפתו לנכס יקר מדי…

תמיד כדאי לרכוש נכס בפרופורציות הנכונות, היות וגם כך, מחירי הנדל"ן הינם גבוהים מאוד בישראל, מה שדורש שיקול נכון בבחירת הנכס. לא כדאי לקחת נכס יקר היו וההחזר והסכום של המשכנתא יהיו גבוהים מדי, אלא אם כן יש בידכם סכום מכובד ושאר הסכום לא יהיה גבוה מדי להחזר.

 >> למידע בנושא מיסוי מקרקעין, מס רכישה והיטלי השבחה, לחצו כאן.

מהו מס שבח, כיצד מחשבים אותו ומי זכאי לפטור?

מס שבח

סוגיית מיסוי מקרקעין זהו עניין אשר מטריד אנשים רבים ברחבי הארץ. אנשים רבים מעוניינים למכור קרקעות בשלב כזה או אחר לאחר מכן הם מבינים כי סוגיית מיסוי מקרקעין תהיה משמעותית ביותר עבורם. בכל אופן, בסך הכל מדובר פה על המס אשר המדינה לוקחת מההון על מכירת הקרקע.

מהו מס שבח?

מס השבח הוא המס של המדינה על ההון ממכירה של קרקע מסוימת. המס הזה רלוונטי בעבור כל אחד אשר יהיה מעוניין למכור קרקע בשלב כזה או אחר בחייו, זאת כאשר לאורך השנים המס עבר שינויים רבים למדי. בין אם מדובר על פטורים לאנשים מסוימים ובין אם מדובר עם חישוב מורכב של מס השבח, בכדי להבין את זכויותיכם לעומק תהיו חייבים להיעזר בבעל מקצוע מהתחום.

בעזרתו תוכלו להתמודד עם סוגיית מס השבח בצורה הטובה ביותר שישנה. בעל מקצוע מיומן יהיה הכתובת הטובה ביותר להתמודדות עם צרכי המס השונים שלכם, ללא צל של ספק.

כיצד מחשבים מס שבח?

עד שנת 2014 היה פטור גורף ממס שבח אך מאותה שנה ועד היום חלו שינויים מעמיקים בחוק. בהתאם לכך יהיה צורך לחשב את מס השבח בנפרד בהתאם לעסקאות שהתרחשו לפני ואחרי אותה התקופה. בעזרתו של בעל מקצוע מיומן תוכלו להבין בקלות מהו מס השבח שעליכם לשלם למדינה וזאת כאשר לא תצטרכו לשבור יותר מידי את הראש מצדכם. בסופו של יום מדובר בעניין שתרצו להיות כמה שיותר מדויקים בו. כאשר לא משלמים מס באופן הדרוש הדבר עלול לגרור עימו השלכות שליליות עבורכם. הרי בוודאי לא תהיו מעוניינים למצוא את עצמכם במצב בו אתם נאלצים לשלם קנסות כבדים לרשויות המס המדינה.

מי זכאי לפטור?

עסקאות שבוצעו לפני שנת 2014 יהיו זכות לפטור וזאת כאשר ישנם גם מקרים מיוחדים בעבור עסקאות אשר בוצעו לאחרונה. בכל אופן, הפטור יהיה רלוונטי רק בעבור מיעוט מכם ולאור זאת כדאי להיעזר בבעל מקצוע אשר יסייע לכם להבין את גובה המס שעליכם לשלם ולצד זאת יסייע גם עם הפרוצדורה כולה.

בעזרת בעל מקצוע מיומן ניתן יהיה לטפל בסוגיות המס השונות איתן אתם נאלצים להתמודד ובצורה האידיאלית. האדם המיומן בתחום המס יאפשר לכם להמשיך בחייכם האישיים ומבלי להתעכב יתר על המידה על סוגיות המס השונות שמטרידות רבים. ללא ספק מדובר בפתרון אידיאלי אשר יסייע לכם לשים סוף לכל הסוגיה של מס השבח. התחילו בבחינת החובות והזכויות שלכם עוד היום ותוכלו לשים סוף להרגשה של המטרד ממס השבח. אין צורך שתמשיכו עם גרירת העניין. פנו עוד היום לבעל מקצוע אשר ניחן בהבנה מעמיקה את המיסים בארץ ותוכלו כבר בזמן הקרוב להעלים את סוגיית מס השבח מחייכם. בעזרת הטיפול הנכון הכל יהפוך לפשוט.

>> למידע מקצועי נוסף בנושא היכנסו לאתר "מסקלופדיה" ברשת:
http://www.masclopedia.co.il/

מצלמות אולימפוס

Canon נמנית בין החברות המובילות בעולם בתחום הצילום עם קו מוצרים שכולל מצלמות דיגיטליות קומפקטיות ו-SLR, מצלמות וידאו, עדשות למצלמות, מכונות צילום אנלוגיות ודיגיטליות ומדפסות.

ב-1935 יצרה חברת קאנון שעד אז כבר החלה לבסס את מעמדה בעולם, את האב-טיפוס הראשון שהיה למצלמת תריס-מישור-מוקד 35mm. העדשות בדגמי המצלמות הראשונות של Canon נוצרו ע"י Nikon שהספיקה בינתיים להפוך לאחת המתחרות הבולטות שלה.

בשנת 1947 Canon החלה לייצר את העדשות שלה בעצמה בשנת 1961 החברה הוציאה את ה-Canonet, מצלמת עדשת תריס 35mm שנועדה לכל כיס ולכל אחד תחת הסלוגן "כל אחד יכול להרשות לקנות אותה וכל אחד יכול לצלם איתה". בכך למעשה שינתה קאנון את פני השוק שברה את השוק וספגה ביקורות רבות על המחיר הנמוך של המצלמה שהיצרניות האחרות לא יכלו להתמודד איתו.

ביום הצגת המצלמה במשרדי מיצובישי ומכירתה לראשונה המלאי שהיה אמור להספיק לשבוע אזל תוך שעתיים. Canon עשתה הרבה פריצות דרך חשובות ולזכותה רשום מספר עצום של פטנטים – בשנת 2008 לבד החברה רשמה כ-2000 פטנטים על שמה בארה"ב. בשנת 2006 החברה הודיעה על כוונתה להפסיק לייצר מצלמות אנלוגיות ולהתמקד בייצור של מצלמות דיגיטליות. כיום ניתן לרכוש מצלמות canon על פי מגוון רחב של צרכים ושימושים, וכמובן במחירים הנעים בטווח רחב המאפשר התאמה לכל כיס כמעט.

חברת אולימפוס הוותיקה פועלת בעולם הצילום כבר למעלה מ-70 שנה. בשנת 1959 Nikon הוציאה את מצלמת ה-SLR הראשונה שלה וכאשר Olympus החליטו להיכנס לשוק הזה שלוש עשרה שנים מאוחר יותר, הם מצאו דרך מעולה לתת מענה ראוי למתחרים על ידי פתרון מרבית הבעיות הכי גדולות של מצלמות SLR: גודל, משקל, רעש תריס/שוק. עם הצגת מצלמת Olympus OM בשנת 1972 החברה שינתה לתמיד את הכיוון שאליו הלכו מצלמות ה-SLR: דגמים קטנים יותר, קלים יותר ושקטים יותר. סדרת ה-OM הצליחה להעמיד את Olympus על המפה בשנות ה-70 כמתחרה רצינית לחברות כמו Canon או Nikon בתור בחירה לצלמים מקצועיים.

בשנת 1996 Olympus הוציאו את CAMEDIA C-800L, המצלמה הדיגיטלית הראשונה שלהם ושנה מאוחר יותר הם הוציאו את מצלמת ה-DSLR הראשונה שלהם, ה-CAMEDIA C-1400L. מצלמות אולימפוס נפוצות מאוד בשימוש המקצועי והביתי. ניתן להשיג מצלמות קטנות וקלות אשר מחירן איננו גבוהה ואיכותן מספקת מאוד.

נקודות חשובות אודות טיסות לברצלונה

אחת הערים היפות והיקרות ביותר ברחבי אירופה הידועה כבירת מחוז קטלוניה גורמת מדי שנה לנהירה המונית של תיירים מכל רחבי העולם. בברצלונה ניתן ליהנות ממגוון אטרקציות הכוללות ביקור במוזיאונים שונים, מאכלים קטלונים משובחים, הופעות של ריקודי פלמנקו, חיי לילה סוערים, צפייה במשחקי כדורגל של אחת הקבוצות הטובות בעולם, צפייה במגוון היצירות המפורסמות של האדריכל הידוע גאודי ועוד.

טיסות לברצלונה

העובדה כי ברצלונה מהווה את אחד היעדים התיירותיים הנחשקים ביותר בעולם ומדי שנה מגיעים אליה תיירים מכל רחבי העולם, כולל תיירים רבים מישראל הביאה לכך שחברות תעופה רבות מציעות טיסות ישירות וטיסות שכר לברצלונה לכל אורך השנה. דבר המאפשר לכל אדם המעוניין לטוס אליה לבחור את התאריך הנוח לו.

כל הטיסות המגיעות מישראל מגיעות אל שדה התעופה הבינלאומי של ברצלונה הנקרא: 'אל פראט', ומשך הטיסה הוא כחמש שעות משדה התעופה בן גוריון אל נמל התעופה של ברצלונה.

המטבע הנהוג בעיר זו הוא האירו וחשוב לדעת כי ברצלונה נחשבת לאחת הערים היקרות ביותר באירופה, כך שאם יש לכם תקציב מוגבל לנופש בעיר זו ואתם מוכנים להתפשר על טיסות לברצלונה עם חניות ביניים, ללא ארוחות ושירותים נוספים, מומלץ לרכוש כרטיסי טיסה זולים לברצלונה ולהשתמש ביתרת הכסף לשם הנאה מחיי הלילה והתרבות הסוערים בעיר.

בשנים האחרונות קיימת תחרות גדולה בין חברות התעופה ולכך ניתן לעיתים לאתר כרטיסי טיסה במחיר המתאים לכל כיס. ההבדל המשמעותי במחיר בא לידי ביטוי בין טיסות שכר וטיסות זולות לבין טיסות סדירות. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי פעמים רבות חבילות נופש כוללות בתוכן כרטיסי טיסה זולים יותר מאשר רכישה נפרדת של כרטיסי טיסה בלבד ולכן מומלץ לערוך סקר שוק.

פרמטר נוסף אשר חשוב לקחת בחשבון הוא עונת הנסיעה. בקיץ, מחירי הטיסות הסדירות יהיו גבוהים יותר מאשר בעונת החורף, שכן עונה זו נחשבת כעונת התיירות החמה של ברצלונה, אך היתרון הוא שבעונה זו  מוצעות כמות גדולה של טיסות זולות ליעד זה.

הזמנת טיסות לברצלונה באינטרנט

האינטרנט הוא אחד הכלים החזקים ביותר לחיפוש מידע ורכישה של מוצרים ושירותים שונים. בהתאם לכך, היצע כרטיסי הטיסה לעיר הבירה של מחוז קטלוניה הוא גדול וטווח המחירים בו משתנה. בנוסף, פעמים רבות ניתנת הנחה על הזמנת כרטיסי טיסה ליעד זה באמצעות מערכת ההזמנות האוטומטית של האתר ובכך גם הלקוח יוצא נשכר וגם סוכנות הנסיעות או חברת התעופה המציעות כרטיסים אלו.

ביטוח חיים וביטוח בריאות – שני ביטוחים נחוצים באמת!

ביטוח בריאות

'שוק' וקטגוריית הביטוחים מכילים בתוכם אינספור ביטוחים, כאשר ביניהם ניתן למצוא את הבאים: ביטוח מכונית, ביטוח דירה, ביטוח תכולת דירה, ביטוח משכנתא, ביטוח נסיעות לחו"ל ועוד.

אין ספק, כי כל אותם ביטוחים אמורים הינם חשובים ונחוצים ביותר – לעומת זאת, לעומת הביטוחים אשר ידועים בשם ביטוח חיים, ביטוח בריאות וכל פוליסות הביטוח אשר 'ביניהם', כל אותן פוליסות ביטוח מאופיינות בחשיבות מינורית ביותר – ואיך לא. כאשר אומרים ביטוח חיים או ביטוח בריאות, הכוונה הינה לביטוחים אשר 'נוגעים' באופן ישיר וקריטי ביותר מבחינת כל מה שנוגע לאלמנטים של בריאות וחיים כמו פציעה, פגיעה גופנית, מחלות כאלה או אחרות ועוד, אלמנטים של חיים אשר ביכולתם להכריע חיים ברמה כזו או אחרת, או אם בכלל. בנוסף, מיותר לציין כי טיפולים בפציעה, פגיעה גופנית, מחלות ועוד, כרוכים בהוצאות רפואיות גדולות ביותר, הוצאות רפואיות אשר ללא הימצאם של ביטוח חיים ו/או ביטוח בריאות, לאדם הממוצע אין כל סיכוי לעמוד בהן. לכן, לא בכדי אומרים כי שני הביטוחים האחרונים הינם ביטוחים נחוצים באמת!

 ביטוח חיים אכן מספק תעודת ביטוח לחיים…

 ביטוח חיים נועד בעיקר (ואך ורק) למען המטרות הבאות: אספקת מקור הכנסה בעבור מבוטחים אשר הגיעו לגיל הפרישה, ומתן הגנה כלכלית בעבור אנשים אשר נפגעו גופנית ונפשית כתוצאה ממחלה קשה, תאונה כלשהי אשר גרמה לנכות כלשהי ובעבור אנשים אשר נפטרו טרם עת. במילים אחרות, ביטוח חיים הינו ביטוח חשוב, מהותי ונחוץ ביותר בעיקר מן הסיבה שהוא 'מבטיח' יציבות כלכלית והמשך של חיים נורמטיביים וחיוניים. חשוב להדגיש, כי היום, אין כמעט ולו אדם אחד אשר לא רוכש לעצמו פוליסת ביטוח מן הסוג המדובר מאת חברת ביטוח כלשהי.

 ביטוח בריאות 'מכסה' כל טיפול והוצאה רפואיים

 ובכן, כעת נספר כל מה שצריך לדעת על סוג הביטוח אשר ידוע בשם ביטוח בריאות. באופן בלתי נמנע, כאשר אומרים ביטוח בריאות הכוונה הינה לפוליסה אשר 'מבטיחה' זכאות לכל טיפול והוצאות רפואיות אשר לא כלולים בסלים רפואיים רגילים ובסיסיים. במילים אחרות, במקרה של תאונה, פריצה של מחלה כלשהי ועוד אשר הטיפול הרפואי וההוצאות הכספיות אשר כרוכות בו הינן גדולות ביותר, ביטוח הבריאות הינו בדיוק הביטוח אשר 'מבטיח' ומספק את כל השירותים הרפואיים הדרושים, התרופות הנחוצות, מקור מימון ניתוחים במקרה הצורך ועוד. בפועל, ביטוח זה מתממש ובא לידי ביטוי באמצעות רישום לתכנית ביטוח ובאמצעות תשלום פרמיה חודשי קבוע.

 'בטח' את עצמך עוד היום בביטוח חיים וביטוח בריאות!

 עד לפני כמה שנים, רוב האנשים היו מסתפקים בביטוח הבריאות הבסיסי של קופות החולים שלהם. יחד עם זאת, בעקבות העלייה במודעות לאפקט של משתנים כמו עלייה בתוחלת החיים, אפשרות התפרצותן של מחלות כאלה או אחרות ואפילו הסיכון החומרי אשר גלום באי הימצאו של ביטוח חיים – יותר ויותר אנשים רוכשים פוליסות ביטוח בריאות וחיים, על כל צרה וסכנה שלא יבואו!

>> לעוד כתבות, חדשות ועדכונים בנושאי בריאות חשובים, לחצו כאן.

חברת האשראי מוכנה לתת לכם הלוואה מיידית

במצב רגיל שבו אתם רוצים לקחת הלוואה, יתכן שיש לכם מספיק זמן על מנת ללכת לבנק שלכם, לשבת עם הפקידים, להסביר את מטרת ההלוואה, וכך תוך שבוע הכסף יועבר אליכם אחרי שהבנק שקל זאת בחיוב. אולם, מה קורה אם אתם צריכים ליטול הלוואה מיידית בגובה של 20 אלף ש"ח, ואתם לא יכולים לחכות יותר מארבעה ימים עד אשר הסכום כולו ייכנס לחשבון הבנק שלכם?

 מה קורה אם אתם רוצים לקחת את ההלוואה הזו מבלי שתצטרכו להעמיד לבנק בחזרה ערבים או בטחונות? במקרה כזה, אפשר לפנות לחברת האשראי שלכם! היום חברות האשראי, מוכנות להעניק הלוואה מיידית, בסכומים של עד 40-50 אלף ש"ח, ללא תנאים מיוחדים, ללא ערבים וללא בטחונות! החברות מוכנות לכך, שכן במקרה של אי-תשלום הן פשוט חוסמות את הלקוחות. עם זאת, בהנחה שאתם אנשים נורמטיביים שיודעים לתכנן את סל ההוצאות שלהם בצורה חכמה, אין סיבה שלא תפנו לחברת האשראי, תבקשו לקחת הלוואה מיידית – ותוך ימים בודדים הסכום יועבר לחשבון הבנק שלכם.

 ויש גם מבצעים והטבות

 לחברת האשראי שלכם יש עוד שירות מיוחד שבו היא תוכל לסייע לכם, וזהו הצד של ההטבות. חברת האשראי מעניקה היום ללקוחות שלה לא מעט הטבות מיוחדות, מסוגים שונים. קחו לדוגמה מצב שבו אתם רוצים לצאת לסבב של שופינג בחנויות הבגדים וברשתות האפנה השונות. אם תבצעו היום רכישות עם כרטיס האשראי שלכם, יתכן בהחלט שתזכו לקבל הטבות מדהימות.

 לא מדובר על הנחות קטנות של 5%. מדובר על הטבות משמעותיות מאד, שיכולות להעניק לכם הנחות בשווי של 40%-50% מערך המוצר המקורי! מדובר בהחלט על חיסכון מרשים, ואם נתחבר לפסקה הראשונה – יתכן שעכשיו אף לא תצטרכו לבקש הלוואה מיידית, בשל כמות ההטבות המפתיעה שעומדת לרשותכם.

 ההטבות הם לא רק בחנויות הבגדים. אפשר גם לקבל הטבות מיוחדות לפני שאתם יוצאים לנופש! יש הטבות הקשורות להנחות על טיסות, וכן מבצעים מיוחדים למי שיזמין מקומות בבתי מלון מסוימים, או בצימרים. הישראלים אוהבים לטייל ולנפוש, בעיקר בחודשי הקיץ – ולכן עכשיו זה הזמן האידאלי לבדוק את ההטבות השונות מחברת האשראי שלכם.

 קל למצוא את המידע

המידע שמוצג לכם כאן, הוא לא מידע שקשה למצוא אותו ברשת. יתרה מזו – אם אתם רוצים לקבל מידע נוסף על הטבות ועל הלוואות מידיות שאתם יכולים לקבל מחברת האשראי שלכם, הכל נמצא מסודר בתוך אתרי האינטרנט של החברות. אם אתם רוצים לקבל מידע נוסף, אפשר להתקשר לשירות הלקוחות של החברה. כמובן שאפשר לפנות גם לחברה אחרת, שתשמח אם תצטרפו אליה, ותוכל להציע לכם תנאים נוחים במיוחד לקבלת הלוואה מיידית, וכמובן הטבות מיוחדות למצטרפים החדשים.

מנגה בימאטויה – דימויים של אמני מנגה יפנים וישראלים

מנגה בימאטויה – דימויים של אמני מנגה יפנים וישראלים; סצנות מחיי היום-יום הישראלי בתוך מבע חזותי יפני

בתערוכה ששמה "מנגה בימאטויה" יוצגו דימויים של אמני המנגה היפנים כגון: Tettyu Imatani, Eli Tetsuya וגם אמני קומיקס ישראלים המאיירים בסגנון מנגה יפני ובהם איה קיבוטסקי, לורה קזינסקי, מאי אלמוג, אמונה אדרי ונטע עמיצור. האמנים הישראלים מציגים דמויות מתוך ז'אנרים שונים של מנגה יפנית: פנטזיה, הרפתקאות, לוליטות דמיוניות מתוך מנגה לנשים (Shoujo
Manga) עם ניסיון להדגיש את מוטיב ה"יפניות" העכשווית. כלומר, אילו אינם דימויים של יפן המסורתית (ההר פוג'י, הגיישה, הסמוראי) אלא מציגים את התרבות החזותית העכשווית היפנית של הצעירים היפנים שחיים בעולם גלובלי ועם זאת יוצרים מבע חזותי ייחודי. האמן היפני Imamtami Tettyu מציג לעומת זאת בתערוכה ז'אנר קומיקס בהשפעת המבע החזותי של הקומיקס האמריקאי שאף הוא קיים לצד ז'אנרים יפניים טיפוסיים.

האמן Eli Tetsuya מציג מנגה היברידית שבא מוצגים סצנות מחיי יום-יום הישראלי בתוך
מבע חזותי יפני. ביחד מציגה לנו התערוכה את המגוון רחב של הדימויים והסגנונות
המתקיימים כיום בתרבות החזותית היפנית העכשווית.  לצד האיורים, תציג חברת " Urbanix" פסלי בובות של דמויות אורבניות העשויות לרוב מווניל. מעצבי ה- Vinyl toy  מגיעים בעיקר מתחומי
העיצוב הגרפי, עיצוב מוצר ואיור, והינם חלק מתנועה אמנותית חדשה הנקראת Urban vinyl movement . תנועה שהחלה את דרכה בשנת 1997 בהונג, כאשר האמן מייקל לאו החל
לייצר בובות בדמויות של אמני היפ-הופ והציג אותן ביריד הצעצועים בהונג קונג. מאז
התפשטה התנועה ליפן, ארה"ב ואירופה, ותפסה את דמיונם של מעצבים ואספנים באשר
הם. כוחו של המדיום הספציפי הזה טמון בכך שהוא מפורר, למעשה, את הגבולות הקיימים
בין עיצוב, אומנות וגרפיקה לכדי יצירה חדשה המשלבת את שלושתם. גיבורי הקומיקס, מנגה,
חברי כנופיות וחיות אנושיות (כמו גורילה מתאבקת וארנב מעשן) הם חלק מעולם שלם של
דמויות עשויות ויניל, מלאות תחכום והומור. לכל דמות יש סיפור משלה ובמקרים מסוימים
היא זוכה לתרגומים של מעצבים ואמנים נוספים. הבובות מיוצרות במהדורות מוגבלות של
50-2000 יחידות, מה שמבדל אותן ממוצרים דומים ושומר על מעמדן כפריטי אספנות
נחשקים. עולם ה- Vinyl toy  הוא עולם של צבע, חומר ועיצוב חדשני. כיום אספנות ה- Vinyl
toy   נפוצה מאוד בעולם ואף בישראל.

מדיום מצויר לכל גיל
קומיקס הינו סגנון אמנות ותרבות מפותח, שבו התפיסה הרווחת הינה שמקורו מארצות הברית. אך למעשה יפן היא אחד ממקורותיו של הקומיקס, והמדינה בה תרבות הקומיקס היא הגדולה והמפותחת ביותר בעולם כולו.  הקומיקס ביפן מכונה "מנגה", כאשר משמעותה המילולית של המילה (בעצם מדובר בשתי מילים נפרדות ביפנית) היא "תמונה מגוחכת", ושל המילים הללו כביטוי היא פשוט "רצועת קומיקס".  כך מכנים היפנים בשם "מנגה" את הקומיקס בכלל, אף על פי שבעולם כולו מתייחסים למושג "מנגה" כסגנון הקומיקס היפני.

תרבות הקומיקס המפותחת ביפן
הסיבה שתעשיית הקומיקס היפנית מפותחת לאין שיעור מתעשיות הקומיקס במדינות המערב דוגמת ארה"ב או בריטניה, נעוצה בתפקיד הנרחב שהקומיקס ממלא בתרבות היפנית.  על פי סקרים שונים, מעל ל- 50% מהיפנים נוהגים לקרוא קומיקס כזה או אחר על בסיס שבועי. מספר זה כמובן גדול באופן ניכר בהשוואה לאחוז הקוראים מכלל האוכלוסייה בשאר מדינות המערב.  המדיום
שנקרא מנגה התפתח לתעשייה עצומה הממוצבת בין תעשיות יצירתיות אחרות ביפן כגון
תעשיית המוזיקה, הקולנוע, הטלוויזיה והספרים ונחשבת לאחת מתעשיות החשובות של
התרבות הפופולארית.  חלק מהתחזקות התעשיה נובע בהכרת היפנים בתחום המנגה כמדיום שדרכו ניתן לבטא מגוון רחב של רעיונות ונושאים, מספרי בלשים ועד ספרי בישול, כל נושא אפשרי ופונה למגוון רחב של גילאים.

ניתן לתעד את מקורה של תרבות המנגה (הקומיקס היפני), אל תחילת המיאה ה-12 לספירה,
כאשר אז אומנם לא קראו לזה קומיקס או מנגה, אלא פשוט מגילות כתובות בהן תוארו סיפורים
וסיטואציות שונות בעיקר באמצעות ציורים, ופחות על ידי מלל.  במהלכה של המאה ה19, התפתחה תרבות זאת ביפן במקביל לתרבויות הקומיקס של מדינות המערב והחלה לקבל את המאפיינים הייחודים והברורים שמבדילים אותה למעשה מכל סגנונות הקומיקס האחרים הנוצרים בעולם.

כולנו מכירים את דמויותיהן הססגוניות של המנגה, גם אם אנחנו לא מודעים לכך שזהו מקורן. כך, דמויות צבעוניות במיוחד בעלות עיניים גדולות ונוצצות משמשות כדמויות מונפשות בסרטים מצוירים רבים הידועים כ"אנימה"  (אנימציה יפנית), כאשר מקורן של דמויות אלו הוא כמובן הקומיקס היפני.  קומיקס מופץ ונצרך ביפן בעיקר באמצעות חנויות הקומיקס הרבות הקיימות במדינה, ואשר כל אחת מהן מכילה אלפי חוברות מנגה שונות ומשונות. הקומיקס היפני עבר תהליך מודרניזציה מובהק בתחילתה של המאה ה-20, כאשר ההשפעה העיקרית עליו הייתה ציורי הקומיקס האמריקאיים. כך, התגלגלה המנגה לציורים המוכרים לנו כיום כקומיקס יפני טיפוסי. דמות שחשוב לציין בהקשר זה , הינו אוסאמו טזוקה, יפני אשר נחשב כיום למעשה לאבי המנגה המודרנית. טזוקה הכניס שינויים מהותיים בקומיקס היפני, וידוע כי הושפע רבות מציוריו המפורסמים של וולט דיסני. לטזוקה מיוחסות פריצות דרך מהותיות בעולם הקומיקס היפני, שכן נאמר עליו כי הוא עיצב את הקומיקס שלו כסרט קולנוע, והכניס לציוריו אלמנטים גראפיים המתארים תנועה, צלילים וכד'.

הקומיקס היפני השפיע כאמור במרוצת השנים באופן ניכר על הקומיקס בעולם כולו, וזוכה בשנים
האחרונות לעדנה מחודשת שכן דמויותיו וסגנון ציורו נערצים על ידי מיליוני צעירים ברחבי העולם. על כן, נתפסת יפן בצדק, כמובילת תרבות הקומיקס העולמית. המנגה, המוכר לכולנו כקומיקס יפני, הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ברחבי העולם,  הפופולאריות הרבה הביאה אותו גם למקום של כבוד בעיתון
ה"ניו יורק טיימס" שהחל לשלבו בטבלאות רבי המכר השבועיות.  גם ב- YAMATOYA, בית אוכל ותרבות יפנית, הממוקם בהוד השרון תתקיים "מנגה בימאטויה" – תערוכת הומאז' לז'אנר הפופולארי ובמהלך חודש יתקשטו קירות המקום ביצירות אומנות על טהרת המנגה, את התערוכה בשת"פ מגזין העיצוב "Domus" שמוציא לאור גיורא אוריין , אוצרת התערוכה היא מיטל סלע ומשתתפים בה אמני מנגה יפניים וישראליים בינהם: Tettyu Imatani, Eli Tetsuya, איה קיבוטסקי, לורה קזינסקי, מאי אלמוג, אמונה אדרי ונטע עמיצור ועוד.

מנגה – לא רק קומיקס

מאת: ד"ר אורי ברטל, מומחה לתרבות חזותית יפנית

באמצע שנות התשעים, שנות השיא של הוצאה לאור של מנגה ביפן, הוצאו לאור
למעלה מ 2 מיליארד מגזיני מנגה שהיא כמות זהה לכמות הקומיקס שיצא לאור בשאר העולם.
עם היציאה של Windows 95 ירדה כמות המנגה המודפסת כיוון שהקוראים עברו לקרוא אותה באינטרנט או לשחק במשחקי מחשב שונים. התפתחות המחשב, האינטרנט וקונסולות המשחקים לא הורידו את הפופולאריות של המנגה אלא רק תרמו להצטרפותם של קוראים ומשתמשים חדשים. עדויות לאמנות ההנפשה ניתן למצוא ביפן כבר במאה ה-12, אבל תעשיית המנגה כפי שאנו מכירים אותה כיום
התפתחה ביפן לאחרי מלחמת העולם השנייה עם התפתחות תעשיית הדפוס, ומתקיימת כיום ברובה במשחקי מחשב ובמגזינים מז'אנרים שונים. אפשר לתרגם מנגה בצורה גסה כספרי קומיקס, אבל זהו מונח יותר מסובך מזה. עולם ההנפשה היפני חורג מהגבולות המוכרים לנו במערב לא רק במספרים. ביפן ניתן ללמוד מבוא לכלכלה, היסטוריה ופסיכולוגיה, לקרוא ספרי הדרכה ללידה, לקרוא סדרות בנושאי ספורט או אומנויות לחימה פופולריות או לחלופין להתבונן בחומרים ארוטיים בספרי הנפשה מסקס קל ועד אפילו לסקס הארדקור. המדיום שנקרא מנגה הוא
תעשייה עצומה הממוצבת בין תעשיות יצירתיות אחרות ביפן כגון תעשיית המוזיקה,
הקולנוע, הטלוויזיה והספרים ונחשבת לאחת מתעשיות החשובות של התרבות הפופולארית.

עולם חזותי של המנגה השפיע רבות על התרבות הפופולארית היפנית. הביתן היפני בביאנלה לארכיטקטורה בונציה 2004 הציג את השפעת המנגה על הארכיטקטורה היפנית ואומני פופ יפנים עכשוויים כמו מוראקמי טאקאשי ומאריקו מורי מציגים מנגה בעבודתם.  גם פרסומות ואופנת רחוב משתמשות במבע חזותי של מנגה. בשנות האלפיים כבש הז'אנר לבבות, במיוחד בקרב צעירים, בארץ, וגם ברחבי העולם. הקסם של המנגה הוא אם כך בינלאומי ולא רק בגלל התוכן הכתוב של החוברות. השפה הויזואלית של המנגה מדברת לרבים – יש בה מיזוג של פשטות ומורכבות, של עוצמות רגשיות, של קצב מהיר וסוחף, של העדר גבולות ושל חדשנות ויזואלית. המנגה הוא ז'אנר מעודכן, בינלאומי שמתפתח בצמוד ותוך השפעה הדדית של חידושים טכנולוגיים כמו תוכנות תלת-מימד גראפיות של משחקי המחשב. השילוב של עלילה וויזואליה קצביות מאד, סנטימנטליות הם חלק מקסמו של
הז'אנר.

אך למרות שהתפשטותה של המנגה וסגנונה ברחבי העולם, תהייה זו טעות לפרש
אותה כפעילות צרכנית גלובלית. המנגה היא בעלת אופי קהילתי מקומי שהז'אנרים השונים
שלה פונים לקהלי יעד מוגדרים ומתקשרת עם צרכים ועולם מושגים של פלחים נבדלים
באוכלוסיה (נשים, גברים, ילדים, תיכוניסטים). עולם הפנטזיה של המנגה נתפס על ידי
קוראיו כמשקף באופן ייחודי את העולמות הפנימיים שאין להם בבואה במציאות המוחשית של
הקוראים. אלו יכולים להיות עולמות של פנטזיות (סייבורגים) ושל התרחשויות קיצוניות
מאד כמו אלימות קשה או סקס לא שגרתי או בניגוד לכך, עולמות של חיי יום-יום שגרתיים
שמוארים בזוית שונה ומשום כך בעלי עוצמה.

בתערוכת ""מנגה בימאטויה" " המוצגת ב"יאמטויה", בית אוכל ותרבות יפנית, מוצגים
דימויים של אמני המנגה היפנים Tettyu Imatani ו Eli Tetsuya וגם אמני קומיקס
ישראלים המאיירים בסגנון מנגה יפני ובהם איה קיבוטסקי, לורה קזינסקי, מאי אלמוג,
אמונה אדרי ונטע עמיצור. האמנים הישראלים מציגים דמויות מתוך ז'אנרים שונים של
מנגה יפנית: פנטזיה, הרפתקאות, לוליטות דמיוניות מתוך מנגה לנשים (Shoujo Manga) עם ניסיון להדגיש את מוטיב ה"יפניות" העכשווית. כלומר, אילו אינם דימויים של יפן המסורתית (ההר
פוג'י, הגיישה, הסמוראי) אלא מציגים את התרבות החזותית העכשווית היפנית של הצעירים
היפנים שחיים בעולם גלובלי ועם זאת יוצרים מבע חזותי ייחודי. האמן היפני Imamtani Tettyu מציג לעומת זאת בתערוכה ז'אנר קומיקס בהשפעת המבע החזותי של הקומיקס האמריקאי שאף הוא קיים לצד ז'אנרים יפניים טיפוסיים. האמן Eli Tetsuya מציג מנגה היברידית שבא מוצגים סצנות מחיי
יום-יום הישראלי בתוך מבע חזותי יפני. ביחד מציגה לנו התערוכה את המגוון רחב של
הדימויים והסגנונות המתקיימים כיום בתרבות החזותית היפנית העכשווית.

אודות האמנים
האמנים שמציגים בתערוכה ששמה "מנגה ביאמטויה" יוצגו דימויים של אמני המנגה היפנים בינהם: Imatani (Yoshinobu)Tettyu. Tettyu יליד קובה, יפן, התחיל את דרכו כעוזר של Shinji
Hiramatsu מציג בתערוכה ז'אנר קומיקס בהשפעת המבע החזותי של הקומיקס האמריקאי שאף הוא קיים לצד ז'אנרים יפניים טיפוסיים.

Tsuchida Eliyaבוגר בצלאל, וכן, בוגר "Academy Human" לאנימציה ותלת מימד ביפן. מעצב משחקי תלת מימד, מרצה על אנימה ומשחקי וידאו בבצלאל, הציג תערוכה במוזיאון "טיקוטין" בחיפה.

 Tetsu mukojima – בוגר תואר אומנות וצילום מאוניברסיטת Nihon, אמן קאלט בינלאומי, מפיק יוצר, במאי יוצר.

 לצידם יציגו גם אמני קומיקס ישראלים המאיירים בסגנון מנגה יפני ובהם איה קיבוטסקי, לורה קזינסקי, מאי אלמוג, אמונה אדרי, נטע עמיצור, מעיין אלבז, גל אשכנזי, ליבי בראון,  יעל גבעון , נקורי בן דור, סמדר דניאל, יוליה טרונוב, עוז כהן, ג'סי מייגן, אופיר עזריה, מאי אלמוג, ויקטוריה אנדרונובה, טאו הרציג, רותי זסלבסקי, אנה יוחאי, מיתר לביא, שיר הדר עוז, נבט, אופיר קודוביצקי, אופל קודוביצקי, לורה קזינסקי, איה קיבוטסקי, ניב שחרב, אופיר ששון.

 האמנים הישראלים מציגים דמויות מתוך ז'אנרים שונים של מנגה יפנית: פנטזיה, הרפתקאות, לוליטות
דמיוניות מתוך מנגה לנשים (Shoujo Manga) עם ניסיון להדגיש את מוטיב ה"יפניות" העכשווית. כלומר, אילו אינם דימויים של יפן המסורתית (ההר פוג'י, הגיישה, הסמוראי) אלא מציגים את התרבות החזותית העכשווית היפנית של הצעירים היפנים שחיים בעולם גלובלי ועם זאת יוצרים מבע חזותי ייחודי.  מרבית אמני המנגה הינם בטווח גילאים של 12-18.כאשר בקרב אומני הקאפה טווח הגילאים הינו 18+, בעוד בציורים שיוצגו במקרן הטווח משתנה מ-25-15.

תערוכת " מנגה בימאטויה " תיפתח ב- YAMATOYA, בית אוכל ותרבות יפנית, מה- 22/1/12 עד 22/2/2012 הכניסה חינם.

כתובת: בני ברית 6, הוד השרון , טלפון: 7407554–09 ,
שעות פתיחה: יום א' – יום ה' 24:00 – 13:00, יום ו' 24:00 – 18:00, שבת 24:00 – 13:00

 

לפרטים נוספים: סברינה בלהסן, יחסי ציבור, טל': 03-6134822

צחצוח שיניים, למה משגעים אותנו כל כך בעניין זה???

 

אחד הדברים הבסיסים בחינוך ילדים החל מרגע בקיעת שיניים הוא צחצוח שיניים. אז אחרי ארוחת הערב, סידרנו את הכלים, הילדים אחרי מקלחת מה שנשאר זה לצחצח שיניים וללכת לישון ואז מגיעה המחאה "אני לא רוצה לצחצח שיניים" הנה כמה עצות מרופא שיניים בירושלים.

אז קודם כל – מדוע חשוב לשמור על השיניים?

מעבר לפן הבריאותי של שמירה על שיניים והצורך ללעוס אוכל בצורה תקינה, השיניים מסייעות בהגייה נכונה של מילים והברות, כמו כן שיני חלב בריאות שומרות על מקומן ומגנות על השיניים הקבועות שיצמחו בשלב מאוחר יותר. צחצוח שיניים דרך חיים לכן חשוב ללמד את ילדינו לצחצח שיניים בוקר וערב ולהרגילם לכך מהרגע שבו מתחילה בקיעת שיניים.

הורים רבים מתוסכלים מכך שאינם מצליחים לגרום לילדם לצחצח שיניים למרות שהם טוענים שכבר ניסו הכל: לצחצח שיניים יחד עם הילד, להשתמש בכוח, סיפורי אימה על קריוס ובקטוס או תנינים שמתחבאים מאחורי השיניים.

רופא שיניים בתל אביב ממליץ להסביר לילדים שצחצוח שיניים אינו עונש ולכן אין טעם להפחיד את הילדים, כמובן שאם הילד רואה בכך אקט של עונש לא תצילחו לשכנע אותו לצחצח את שיניו. חשוב לדעת שילדים לרב בעלי עולם דמיוני מפותח מאוד, לכן כדאי אולי לנסות ולהפוך את העולם האמיתי לנעים יותר עבורו. אחת הדרכים שניתן לעשות זאת היא להשתמש בדמויות אהובות או גיבורים מצויירים שילדכם אוהבים, לכן תנו לילדכם לבחור את מברשת השיניים שלו או את המשחה. למשל משחת שיניים סופרמן (לילדים גיבורים) או משחת שיניים ברבי (לנסיכה שלכם) יכולים לעשות את ההבדל ולהפוך את מלחמת צחצוח השיניים לחוויה נעימה וכיפית. המשחה מותאמת במיוחד לילדים מבחינה בטיחותית ובריאותית, מכילה פלואוריד במידה מותאמת לילדים, הפלואוריד שומר על הרכב המינרלים בזגוגית השן והופך אותה לעמידה יותר חיידקים.טעמה של משחת השיניים מותאמת לחיך הילדים, מתוקה  אך ללא סוכר ואינה מסוכנת לבליעה בקרב ילדים ופעוטות.

לפעמים הסירוב לצחצח שיניים אינו טמון כלל במברשת או המשחה. צחצו שיניים בשעות קבועות בוקר וערב, כך קל ופשוט להקנות הרגלים. במקרה בו הילד אינו מוכן לצחצח שיניים או לוקח את הזמן בבוקר יכול להיות שהבעיה נעוצה בדבר אחר, אולי חוסר שעות שינה ועייפות? אולי הוא לא רוצה ללכת לגן ? בררו עימו או עם הגננת האם משהו מפריע לילד . במקרים אחרים בהם הסירוב הוא בלילה נסו לבדוק עם ילדכם מדוע הוא מתנגד לצחצח שיניים, אולי הוא לא רוצה ללכת לישון בגלל חלומות רעים?

זכרו כי צחצוח שיניים יכול להיות להיות חוויה מהנה של הילד לבד או יחד עם הוריו, אל תוותרו ואל תזניחו, בקרו עם ילדכם במרפאת שיניים והקפידו על הגיינת הפה.

מאמרים על צרכנות

צרכנות, מילה שהוגים אותה מדי פעם, ואפילו מוקדשים לה כמה מדורים בעיתונות, אבל עדיין נראה שאיכשהו אנחנו לא מפנימים את החשיבות של המושג ולא נותנים לו את המשקל הנכון. בכל זאת, צרכנות היא אחת הפעולות שאנחנו עושיםי יותר מכל פעולה אחרת, חוץ מאולי לנשום. כמעט כל רגע נתון בחיינו הוא אקט צרכני כלשהו, עליו אנחנו משלמים, אפילו כשאנחנו בבית, אפילו כשאנחנו ישנים אנחנו קונים או משלמים על משהו, בין אם מדובר על חשמל שצורכת המנורה שבדיוק דולקת, או ברז המים שמטפטף. לכל רגע בחיים שלנו יש מחיר שנקוב במזומן, ופיתוח מודעות לעולם הצרכנות לזכויות הצרכניות שלנו, לזכותנו לקבל שירות ומחירים הגיוניים, לעובדה שאנו צריכים ערוך קניות על פי הצרכים שלנו ולא על פי צרכי המשווקים של איזו חברה, הם אותם דברים שמשפיעים יותר מכל על חיינו. בלוג חדש ואיכותי שקם לאחרונה דן בדיוק בסוגיות צרכנות אלה, מומלץ לקרוא, להפנים ולפעול.

תוספי מזון – מאמרים על הלהיט

לא יודע אם שמתם לב אבל תוספי מזון הפכו לאחד מלהיטי הצרכנות בארץ. יש המון מידע והמון מוצרים בתחום של תוספי מזון, ושטף האינפורמציה הזה עלול לבלבל לא מעט מאיתנו, וחשוב במקרה הזה לדעת את את האינפורמציה המלאה. בכל זאת תוספי מזון, יש כאלה שחיוניים לנ, ויש כאלה, אשר יכולים לייצר רק נזק. כמו כן, צריכת תוספי מזון צריכה להיעשות לאחר יעוץ רפואי של אנשי מקצוע מומחים, שכן צריכה לא מבוקרת ולא מודעת של תוספי מזון, עלולה לגרום ליותצר מנזקים מתועלת. כמו כן זיכרו תמיד, תוספי מזון כשמם הם, אמורים להתווסף למזון שאנו אוכלים, במידה והוא לא מאוזן. כך שבפועל , כל מה שאנו צריכים נמצא במזונות המינים לנו, אכילה נכונה ומאוזנת תפטור אותנו מהצורך בתוספי מזון, ותספק לנו את אותם רכיבים טבעיים ברמה האיכותית ביותר.