תאונות עבודה – מדריך קצר עם עובדות חשובות

rashlanot

4/11/2015
מרבית תאונות העבודה מתקיימות למעשה במהלך שעות העבודה או במהלך ביצועה כאשר גם תאונה שמתקיימת בעת הדרך אל מקום העבודה או  בדרך חזרה מהווה גם כן תאונת עבודה לכל דבר. בקטגוריה זו נכללות גם תאונות שנגרמו עקב מחלות שונות ו/או שחיקה שנגרמת לגוף בשל נזקי גוף פיזיים או עקב חשיפה לאלמנטים, מרכיבים או חומרים מזיקים לטובת ביצוע העבודה. למעשה כל אירוע שפוגע או הוביל לפגיעה פיזית או התפרצות של מחלה כלשהי בגין העבודה נחשב כתאונת עבודה.

אפשר לומר כי גם קרע בכתף עשוי להיות מוגדר כתאונת עבודה, אם לכתף היה חלק והשתתפות פעילה בפעולה כלשהי בעבודה, וכתוצאה מעומס היתר שהופעל עליה, נוצר הקרע. קרע בכתף אף פעם לא קורה סתם. שחיקה של הכתף כתוצאה ממאמץ ולחץ המופעלים על הכתף, בהחלט עלול לגרום לקרע בכתף וזה עלול לקרות לספורטאים שמפעילים לחץ על הכתף, אב לגם לאנשים שעובדים עם היד באופן כזה שעל הכתף מופעל לחץ.

חובת ההוכחה על התובע

בתביעות של נזקי גוף תמיד קיימת חובת ההוכחה על התובע אותה. אם אדם טוען שנגרם לו קרע בכתף כתוצאה מפעילות כלשהי שוחקת בעבודה, הוא יהיה חייב להביא חוות דעת רפואית מטעמו כדי ליצור את הקשר שמוכיח שהנזק הגופני אכן נגרם כתוצאה מהשחיקה בעבודה. כך לגבי כל תאונת עבודה שגרמה לנזק גופני, בגלל השימוש באיבר מסוים בעבודה. ההגדרה של מהי תאונת עבודה היא רחבה וחייבת להיות מוכחת בערכאות השיפוטיות השונות ומול המוסד לביטוח לאומי.

אז מה עושים?

המוסד לביטוח לאומי לא ממהר לפסוק אחוזי נכות, לעתים לא פוסקים את אחוזי הנכות המגיעים לנפגע תאונות עבודה, ואת ההתנהלות מולם רצוי לעשות בסיוע של עורכי דין המתמחים בדיני הביטוח לאומי שמכירים מקרוב את מרבית הדינים והחוקים בתחום ויודעים היטב איך להתמודד עם הבירוקרטיה המורכבת שבדבר. כל אדם אשר נפגע או נחבל בתאונה במסגרת עבודתו, רשאי לקבל פיצויים שונים הנקבעים בהתאם כמובן לסוג, אופן ורמת הפציעה או הפגיעה – ברוב המקרים הוא זכאי לקבל תשלום מטעם המוסד לביטוח לאומי בעבור ימי המחלה אליהם הוא נזקק ובמקרים של פגיעה הגורמת לנכות מסוימת יש לפנות לועדה רפואית של המוסד בניסיון לקבל הכרות במעמד של נכה, זמני או לצמיתות.

ברוב המקרים במדינת ישראל, המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח השונות לא ממהרות בלשון המעטה, להכיר באחוזי הנכות המגיעים לתובע וכמובן לשלם את הפיצויים להם הוא זכאי. הדבר יהיה כרוך לרוב באינספור דיונים, דרישות, דחיות ובירוקרטיה סבוכה, ארוכה ומתישה שלבסוף תצריך את התובע לעשות שימוש בשירותים משפטיים מתאימים שיסייעו לו בהובלת התהליך בצורה מיומנת ונכונה.

* מידע נוסף בנושא תוכלו למצוא כאן:
https://www.glazberg.com/injuries-accidents/

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *